Ahad Haber Nedir? Ahad Hadis Nedir, Özellikleri Nelerdir? | GazeteNETHaber.ComGazeteNETHaber.Com

27 Kasım 2022 - 21:29
SON DAKİKA

Ahad Haber Nedir? Ahad Hadis Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Ahad Haber Nedir? Ahad Hadis Nedir, Özellikleri Nelerdir?
Son Güncelleme :

08 Haziran 2022 - 22:49

65 görüntüleme

Rivayet eden kişi sayısına göre hadisler ahad ve mütevatir olarak ikiye ayrılır. Hem güvenilir hem de kalabalık bir topluluk tarafından nakledilen ve günümüze kadar ulaşan sahih hadislere mütevatir denir.

Ahad Haber Nedir?

Hadis, Hz. Muhammed’den sözlü olarak aktarılan öğütler ve uyarılar demektir. Bu nedenle birçok kaynakta hadis ile haber sözcükleri aynı anlamda kullanılır.

Ahad kelimesinin sözlük anlamı ise tektir. Allah’ın isimlerinden biri olan Vahid kelimesi de bu sözcükten türetilmiştir. 10. yüzyıl kadar Ahad haberler sadece tek kişi tarafının aktardığı hadiseler ve sözler manasında kullanılmıştır. Daha sonraki tarihlerde ise ahad haberler üçe ayrılmıştır.

Ahad Hadis Nedir?

1- Meşhur Hadis

Üç kişi tarafından nakledilen, bu nedenle sahih olup olmadığı bilinmeyen hadislere meşhur hadis denir. Bu haberler, mütevatir hadisler kadar fazla sayıda kişi tarafından aktarılmasa da ”meşhur” olarak nitelendirilmiştir. Bunun nedeni ahad ve aziz hadisleri rivayet eden kişilerin daha az sayıda olmasıdır.

2- Aziz Hadis

Sahabeden yalnızca kişi kişinin aktardığı sözler aziz hadis olarak nitelendirilir.

3- Garip Hadis

Garip hadisleri nakleden kişi sayısı birdir.

Ahad Hadisin Özellikleri Nelerdir?

1- En az bir, en fazla üç sahabe tarafından hadis kitaplarına alınan sözlerdir. 2- Ahad hadislerin birçoğu Kuran’ı Kerim’deki ayetlere aykırı olduğu için sahih değil zayıf hadis olarak görülür.