Amin (Nh2) Nedir, Özellikleri Nelerdir? Amin Formulü Nedir? | GazeteNETHaber.ComGazeteNETHaber.Com

3 Ekim 2022 - 05:47

Amin (Nh2) Nedir, Özellikleri Nelerdir? Amin Formulü Nedir?

Amin (Nh2) Nedir, Özellikleri Nelerdir? Amin Formulü Nedir?
Son Güncelleme :

06 Temmuz 2022 - 15:13

42 görüntüleme

Amin (NH2) amonyaktan oluşan ve amonyak bileşiminin içerisinde yer alan bir maddedir. Amin kendi içerisinde tekli, ikili ve üçlü bileşenlerden oluşmaktadır.

Amin (NH2) Nedir?

Amin amonyak bileşiminden doğan element grubuna girmektedir. Kimya kodu NH2 olarak bilinmektedir. Bileşkesinde azot atomu temelini oluşturmaktadır. Amin grubu çok kolay suda çözülür. Su da çözülmesi bu anlamda tehlike arz etmektedir. İçme sularına karışması halinde zehirleme durumu söz konusu olacaktır.

Amin Formulü Nedir?

Amin formülüne detaylarıyla bakılacak olursa R3NH+ olarak tanımlanmaktadır. Bu formül amonyun iyonunu oluşturmakta temelinde azot atomunu barındırmaktadır. Azot atomu su ile bileşmesi halinde amonyak iyonu ortaya çıkmaktadır. 3 adet bileşke söz konusudur. Birincil amin, ikincil amin, üçüncü amin olmak üzere bileşkeler söz konusudur. Birincil amin bileşkesinde etilamin ikil amin bileşkesinde Dimetilamin ve üçüncü amin bileşkesinde ise Trimetilamin olarak adlandırılmaktadır.

Çoklu aminler içerisinde azotla birlikte ikili hidrojen bağı vardır. NH2 olarak tanımlanmaktadır. Amonyağın hidrojen ile buluşması sayesinde klorür, bromür, iyodür olarak kendi içerisinde ayrışmaktadır. Amin sıvı yapıya sahiptir.