ASGARİ ÜCRET ZAM HABERLERİ | Asgari ücrete zam gelecke mi, son dakika temmuz ayında ne kadar olacak (net-brüt) 2022? Asgari ücrete zammı ne zaman açıklanacak? | GazeteNETHaber.ComGazeteNETHaber.Com

25 Eylül 2022 - 12:11

ASGARİ ÜCRET ZAM HABERLERİ || Asgari ücrete zam gelecke mi, son dakika temmuz ayında ne kadar olacak (net-brüt) 2022? Asgari ücrete zammı ne zaman açıklanacak?

ASGARİ ÜCRET ZAM HABERLERİ || Asgari ücrete zam gelecke mi, son dakika temmuz ayında ne kadar olacak (net-brüt) 2022? Asgari ücrete zammı ne zaman açıklanacak?
Son Güncelleme :

28 Haziran 2022 - 8:35

34 görüntüleme

Asgari ücret son dakika gelişmeleri son günlerin yakından takip edilen konuları arasında bulunuyor. Asgari ücrete senenin başında yapılan zam sonrasında 4253 TL’ye yükselmişti. Asgari ücrete ek zam beklentisi sonrasında zam gelişmeleri merak konusu oldu. Asgari ücret zammı hakkında açıklamalar gündeme geliyor. Bugün yapılacak olan kabine toplantısında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in asgari ücret ile ilgili bir sunum yapması bekleniyor. Peki asgari ücret zammı ne kadar olacak? Yeni asgari ücret zammı temmuz ayında mı yapılacak?

ASGARİ ÜCRET ZAMMI AÇIKLAMALARI

Bakan Bilgin geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada çalışamlar tamamlandığı zaman kamuoyu ile paylaşacağını belirtmişti. Bakan Bilgin şu ifadeleri kullandı; “Sadece kamu çalışanları mı? Hayır, aynı zamanda emekli işçilerimizi de aynı şekilde koruyacağız. Çalışan emekçilerimizi korumak bizim görevimizdir. Önceki hafta sendikacılarımızla, işçi sendikalarıyla bugün işveren sendikalarımızla görüştük. Bu konuda çalışmalarımız sürüyor. Tamamlandığı zaman önümüzdeki hafta başında veya hafta ortasında bunu da kamuoyuyla paylaşacağız. Daha birçok düzenleme yapıyoruz. Emekçiler şunu bilsinler; Türk Devleti söz verdi onları enflasyona ezdirmeyecek. Enflasyonun tahribatını da onaracaktır.”

KABİNE TOPLANTISI’DA ASGARİ ÜCRET SUNUMU

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in asgari ücret çalışmaları hakkında bir sunum yapması bekleniyor. Kabine toplantısının bugün saat 15.00’te başlması bekleniyor.

ASGARİ ÜCRET TAHMİNLERİ

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya CNN Türk’e yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Emekli maaşları memur maaşları derken sıra asgari ücrete geldi. Sayın Cumhurbaşkanı Türk İş Başkanı ile görüştükten sonra çalışma ile talimat verildiği ve bunun üzerinde çalışmaların devam ettiğini biliyoruz. İşçi kesimi, işveren temsilcileri ve hükümet kanalının yetkilileri bu çalışmalara dahil oluyor.

Bunun üzerinde 3 ana formül var. 1.si asgari ücret 2022 yılının 1.6 aylık döneminde 2800 liradan 4253 liraya yani yüzde 50 artmıştı. Geçen süre içerisinde 5 aylık enflasyon rakamına baktığımızda yüzde 34.62’ye geldiğini görüyoruz. 6. ayın enflasyonunu da bunun üzerine koyduğumuzda yüzde 37 ile 40 bandına çıkacağını tahmin ediyoruz.

Asgari ücretli enflasyon altında ezdirilmeyecekse 4253 lira 5725 liraya yükselmiş olacak. 2. bir formül ise yıllık enflasyon tahmini yüzde 75. Bunun ½’sinin çekilmesi söz konusu olabilir. O vakitte rakam 5847 liraya ulaşmış olacak.

3. bir formül ise bu daha ziyade işverenlere yönelik bir formül. Asgari ücretin üzerinde işverene bir sigorta maliyeti var o da 879 lira. Asgari ücretin sigorta priminin işverene yansıtılmaması düşünülüyor. Rakam da bu sefer 5132 liraya yükselecek.

Değişik kesimlerden farklı öneriler de var. Bunlardan bir tanesi 1 yıl boyunca sigorta primlerinin alınmaması, vergilerinin alınmaması şeklinde. Bakalım önümüzdeki dönemde nasıl bir tablo ortaya çıkacak.”