Asgari ücrete ara zam gelecek mi? Makro Ekonomi Uzmanı Öngel tahminini açıkladı | GazeteNETHaber.ComGazeteNETHaber.Com

4 Aralık 2022 - 10:37
SON DAKİKA

Asgari ücrete ara zam gelecek mi? Makro Ekonomi Uzmanı Öngel tahminini açıkladı

Asgari ücrete ara zam gelecek mi? Makro Ekonomi Uzmanı Öngel tahminini açıkladı
Son Güncelleme :

17 Haziran 2022 - 16:51

49 görüntüleme

2022 yılında uygulanan net asgari ücret geçen yıla göre yüzde 50.5, brüt asgari ücret ise yüzde 40 oranında artırıldı. Enflasyonun bu yıl yüksek seyretmesi nedeniyle temmuz ayında yeniden artırılması gündeme geldi.

Konuyla ilgili konuşan Makro Ekonomi Uzmanı Prof. Dr. Volkan Öngel, asgari ücrette ara düzenlemenin yakın olduğunu belirterek, “Özellikle Mayıs ayı başından beri farklı zamanlarda dile getirilen Asgari Ücret ile ilgili yıl içerisinde düzenleme olabileceği yönünde ki söylemler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in “Enflasyon tahribatlarına karşı çalışanları korumak vazifemiz” açıklamasından sonra hız kazandı.

Sayın Cumhurbaşkanımız ve Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay arasında dün gerçekleşen görüşme sonrasında yapılan açıklamalar ise bu düzenlemenin artık çok uzak olmadığını düşündürüyor. Özellikle sabit gelirlinin yaşam şartlarında enflasyondan kaynaklı tahribatların giderilmesi düşüncesi göz önüne alındığında yıl başında yapılan asgari ücret zammına ek olarak yüzde 30 civarında bir artışın yapılabileceği görülüyor” diye konuştu.

Yüzde 30 oranında yapılacak artışın gerçekleşmesi durumunda net 4 bin 253 lira 40 kuruş olan asgari ücret seviyesinin 5500 TL üzerine çıkarak 5529,42 TL olabileceğini söyleyen Beykent Üniversitesi’nden Prof. Dr. Öngel, “Tabii en çok konuşulan konulardan olan bu artışın işverenler tarafından nasıl karşılanacağı sorusu içinde özellikle sosyal güvenlik prim ödemelerinde bir devlet desteğinin olabileceği düşünülüyor” ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, TÜRK-İŞ BAŞKANI ATALAY İLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk-İş Başkanı Atalay’ı kabul etti. Atalay, ”Güzel bir görüşme oldu. Cumhurbaşkanı ‘Asgari ücretle ilgili arkadaşlarım çalışma yürütüyor’ dedi. Önümüzdeki günlerde güzel haber verirler” açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay’ı AK Parti Genel Merkezi’nde kabul etti.

Atalay, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile AK Parti Genel Merkezindeki görüşmesinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan’dan çalışma hayatındaki sorunlarla ilgili iki gün önce randevu istediğini hatırlatan Atalay, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile asgari ücret, emeklilerin durumu, EYT, geçici işçiler ve taşeronla ilgili her konuyu konuşma imkanı bulduklarını söyledi.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Atalay şöyle devam etti: “Sayın Cumhurbaşkanımız, önümüzdeki günlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ile bu işin taraflarıyla bir toplantı yapılacağını, bununla ilgili önümüzdeki günlerde bize bir haber vereceğini belirtti. Ama hangi noktaya geldik diye bir rakam konuşmadık, asgari ücretlinin, dar ve sabit gelirlinin alım gücünün düştüğünü, emeklinin durumunun ortada olduğunu, kamuoyunun bildiklerini, sizin bildiklerinizi a’dan z’ye anlatma imkanı bulduk. Cumhurbaşkanı da ‘Bunlarla ilgili önümüzdeki günlerde çalışma yapıyoruz, arkadaşlarımız çalışma yapıyor, önümüzdeki günlerde bununla ilgili size de kamuoyuna da bilgi veririz, sizi çağırırız, konuşuruz.’ dediler. Kısa özeti bu, ortada bir rakam yok.”

Asgari ücretlinin, emeklinin ocak ayındaki alım gücüyle şu andaki alım gücü arasındaki farkı konuşma imkanı bulduklarını aktaran Atalay, “Bizi dinledi, anlatmam gerekenleri noksansız anlattım. İnşallah önümüzdeki günlerde de bununla ilgili müspet bir şey söylerse gelip sizlere anlatırım.” diye konuştu.

“İNŞALLAH ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE KAMUOYUNA MÜSPET BİR HABER VERİRLER”

Atalay, bir gazetecinin “Rakam konuşulmadı dediniz ama sizin her ay açıkladığınız, TÜRK-İŞ’in açıkladığı açlık ve yoksulluk sınır var. Son rakam 6 bin 17 lira.” demesi üzerine daha önce enflasyondaki artış kadar asgari ücrette artışın yapılması talebini hatırlattı. Ergün Atalay şunları kaydetti:

“4 ay evvel söyledim, ben gene aynı noktadayım. Bugüne kadar aralık ayı dışında asgari ücreti toplamadık ama şartlar öyle getirdi ki yani bırakın aralık ayını işte haziranı bile bulduğu zaman alım gücünü insanlar kaybetti. Onun dışında işsizler var, emekliler var, ücretliler var, enflasyon olarak da insanların kayıpları var. Güzel, müspet bir görüşme oldu. Cumhurbaşkanı, ‘Ben her şeyin farkındayım, ne olduğunu biliyorum.’ dedi. Bizim elimizdeki rakamlar onların elinde de var. ‘Çalışma Bakanı bilgi sahibi yapıyor.’ diye ifade etti. Yani güzel bir görüşme oldu, inşallah önümüzdeki günlerde kamuoyuna müspet bir haber verirler, biz de bundan mutlu oluruz.”

”ONLARIN ELİNİ TUTAN YOK”

Ergün Atalay, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının asgari ücrete ilişkin yaptığı çalışmaya yönelik soru üzerine, asgari ücretin belirlenmesine ilişkin çalışmanın mevzuatının belli olduğunu söyledi. Atalay, “Kamuoyunda özellikle bazı işverenler konuşuyorlar, diyorlar ki ‘Asgari ücret artsın’, onların elini tutan yok, onlar hemen artırsınlar, orada konuşanların tamamına yakınında da sendika filan da yok. Yani konuşmak kolay, kimse ellerini tutmuyor, onlar bir vermeye başlasınlar da yani hükûmet de normal kamudaki görevini yerine getirsin” dedi.

Tarafların Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşüp görüşmeyeceğine ilişkin soru üzerine Atalay, “Yok mevzuattaki gibi olacak sistem, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı konuşacak” dedi.

”TOPLUMU MEMNUN EDECEK BİR ŞEY OLUR DİYE DÜŞÜNÜYORUM”

Atalay, asgari ücret üzerindeki çalışmalara ilişkin bir başka soruya da “Ben onu bilmiyorum, sayın Cumhurbaşkanı bana, ‘Çalışma Bakanlığı ekibi bir çalışma yürütüyor, önümüzdeki günlerde size bilgi verecek’ dedi, durum bu” diye konuştu.

“TÜRK-İŞ’in aklındaki rakam nedir?” sorusu üzerine Atalay, asgari ücretin 2 bin 850’den 4 bin 320 liraya çıktığını dile getirerek şunları kaydetti:

“Benim aklımdaki rakam çok güzel, her şeyi söylerim, 10 bin derim, ama böyle değil. Yani söylediğin ile aldığın arasında bir uyum olması lazım. Şimdi işverenlerin büyük bölümü asgari ücretin bu noktaya artmasını istemiyorlar. Diyorlar ki ‘Asgari ücret artsın ama bu artan tarafını devlet karşılasın’. Burada insanların cebine ne girecek, emeklinin cebine ne girecek ona bakıyorum. İşte bununla ilgili toplumu memnun edecek bir şey olur diye düşünüyorum.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRBakan Nebati’den GES ve tüketici kredileriyle ilgili açıklamaHaberi Görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRAltın ve dolar için kritik gün!Haberi Görüntüle