Asgari ücrete zam gelecek mi, son durum ne? 2022 Temmuz asgari ücret zammı haberleri | GazeteNETHaber.ComGazeteNETHaber.Com

4 Aralık 2022 - 12:08
SON DAKİKA

Asgari ücrete zam gelecek mi, son durum ne? 2022 Temmuz asgari ücret zammı haberleri

Asgari ücrete zam gelecek mi, son durum ne? 2022 Temmuz asgari ücret zammı haberleri
Son Güncelleme :

23 Haziran 2022 - 16:45

61 görüntüleme

Asgari ücrete zam gelecek mi? 2022 asgari ücrete ek zam yapılıp yapılmayacağı gündemde. Hükümet tarafından geçtiğimiz günlerde tüm çalışanların ücretlerine yönelik bir çalışma yapılacağı bilgisi paylaşılmıştı. Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya CNN Türk’e yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı.

ASGARİ ÜCRETE NE BEKLENİYOR?

“Emekli maaşları memur maaşları derken sıra asgari ücrete geldi. Sayın Cumhurbaşkanı Türk İş Başkanı ile görüştükten sonra çalışma ile talimat verildiği ve bunun üzerinde çalışmaların devam ettiğini biliyoruz. İşçi kesimi, işveren temsilcileri ve hükümet kanalının yetkilileri bu çalışmalara dahil oluyor.

AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş yaptığı açıklamada, ”Vatandaşımızın gelir seviyesinin artırılması için çalışılıyor. Önümüzde güncel konulardan biri de Temmuz ayıyla birlikte emeklilerimizin, çalışanlarımızın alım güçlerini daha yukarı çıkmak için yüzde 40’lara yakın bir dokunuş gerçekleştirebilmek. Asgari ücretlilerle ilgili bir dokunuşun yapılabilmesi.

Acil olan şey hane halkının desteklenmesi. Orta vadede de tarımsal alanların daha çok ekilmesinin sağlanması.” sözlerine yer verdi

ASGARİ ÜCRETE ZAM GELECEK Mİ?

Bunun üzerinde 3 ana formül var. 1.si asgari ücret 2022 yılının 1.6 aylık döneminde 2800 liradan 4253 liraya yani yüzde 50 artmıştı. Geçen süre içerisinde 5 aylık enflasyon rakamına baktığımızda yüzde 34.62’ye geldiğini görüyoruz. 6. ayın enflasyonunu da bunun üzerine koyduğumuzda yüzde 37 ile 40 bandına çıkacağını tahmin ediyoruz.

Asgari ücretli enflasyon altında ezdirilmeyecekse 4253 lira 5725 liraya yükselmiş olacak. 2. bir formül ise yıllık enflasyon tahmini yüzde 75. Bunun ½’sinin çekilmesi söz konusu olabilir. O vakitte rakam 5847 liraya ulaşmış olacak.

3. bir formül ise bu daha ziyade işverenlere yönelik bir formül. Asgari ücretin üzerinde işverene bir sigorta maliyeti var o da 879 lira. Asgari ücretin sigorta priminin işverene yansıtılmaması düşünülüyor. Rakam da bu sefer 5132 liraya yükselecek.

Değişik kesimlerden farklı öneriler de var. Bunlardan bir tanesi 1 yıl boyunca sigorta primlerinin alınmaması, vergilerinin alınmaması şeklinde. Bakalım önümüzdeki dönemde nasıl bir tablo ortaya çıkacak.”