Bedelli affı ne zaman çıkıyor? Bedelli askerlik düzenlemesi ile bakaya ve yoklama kaçağı bedelli yapabilecek mi, ücreti ne kadar olacak? | GazeteNETHaber.ComGazeteNETHaber.Com

29 Eylül 2022 - 14:52

Bedelli affı ne zaman çıkıyor? Bedelli askerlik düzenlemesi ile bakaya ve yoklama kaçağı bedelli yapabilecek mi, ücreti ne kadar olacak?

Bedelli affı ne zaman çıkıyor? Bedelli askerlik düzenlemesi ile bakaya ve yoklama kaçağı bedelli yapabilecek mi, ücreti ne kadar olacak?
Son Güncelleme :

23 Haziran 2022 - 16:47

44 görüntüleme

Bakaya ve yoklama kaçağı olanlara bedelli askerik yolunu açan yeni bedelli affı ile ilgili gelişmeler yakından takip ediliyor. Askeri Ceza Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşmelerine TBMM Milli Savunma Komisyonunda görüşülüyor. Akıllarda ise ” Bedelli affı ne zaman çıkıyor, kimler bedelli düzenlemesinden faydalanacak?” soruları yer alıyor. 

BEDELLİ AFFI NE ZAMAN ÇIKIYOR?

Yeni bedelli düzenlemesinin ne zaman hayata geçeceği konusunda kesin bir tarih yok ancak kısa süre içerisinde uygulamya konması bekleniyor. Öte yandan Milli Savunma Komisyonu, Askeri Ceza Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni görüşmek üzere bir araya geldi.

BAKAYA KALANLAR VE YOKLAMA KAÇAĞI BEDELLİ YAPACAK MI, FİYATI NE KADAR?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’un duyurduğu yeni düzenlemeden 550 bin kişinin faydalanması bekleniyor. Bedelli affından saklı ve bakaya kalanlar ile yoklama kaçakları da faydalanabilecek. Detayları Milli Savunma Bakanlığı paylaşacak. 

2022 yılında bedelli askerlik ücreti 56 bin 500 lira olarak duyurulmuştu. Ancak bedelli affında ücretin farklı olması bekleniyor. Yoklama kaçaklarında kaçak olunan yıl oranında bu ücrete ilave olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kaçak yılına göre değişen oranlarda bir rakam ilavesiyle askerliğini bedelli yapmak isteyen gençlerimiz askerlik şubelerine başvurabilirler.” ifadelerini kullanmıştı.