Benmari Nedir, Ne İşe Yarar? Benmari Usulü Pişirme Nasıl Yapılır? | GazeteNETHaber.ComGazeteNETHaber.Com

25 Eylül 2022 - 23:39

Benmari Nedir, Ne İşe Yarar? Benmari Usulü Pişirme Nasıl Yapılır?

Benmari Nedir, Ne İşe Yarar? Benmari Usulü Pişirme Nasıl Yapılır?
Son Güncelleme :

09 Haziran 2022 - 19:36

34 görüntüleme

 Benmari pişirme yapmanız için bir kabı kaynayan suyun içerisine koyarak ve kabın içine de erimesini istediğiniz yiyeceği koymanız gerekir. Bu sayede su altta kaynadıkça kabın içindeki yiyecek de erir. 

 Benmari Nedir, Ne İşe Yarar?

 Bain-marie olarak bilinen benmari bir kabın kaynar ısıdaki suya oturulması ve içindeki ürünü eritme ya da ısıtma yöntemidir. Benmari yöntemi özellikle çikolata gibi direkt olarak ateşe oturtulduğunda kesilebilecek olan yiyecekler için kullanılır. Çikolata yanma ya da eridiğinde kesilme ihtimali taşıdığından benmari usulü eritilerek tatlılarda kullanılabilir. 

 Benmari Usulü Pişirme Nasıl Yapılır?

 Bir kabı kaynayan ısıdaki suya oturmak ve içine koyulan ürünü ısıtmak ya da eritmek için kullanılan yönteme benmari usulü pişirme ya da eritme denir. Genelde çikolatayı direkt bir tencerede ya da kapta erittiğinizde çok çabuk katılaşacağı için benmari usulü pişirme tercih edilir.

 Eğer bir tatlı yapacaksanız ya da çikolatayı sıvı şekilde kullanmanız gerekirse bir kabı kaynayan suyun içine koyarak çikolatayı da kabın içine koyun. Benmari usulü pişen ürünler sıvı kalır ve zamanla katılaşma sorunu da yaşanmaz.