Enterit Nedir, Neden Olur? Enteri Belirtileri Nelerdir, Tedavisi Nasıl Yapılır? | GazeteNETHaber.ComGazeteNETHaber.Com

4 Aralık 2022 - 19:07
SON DAKİKA

Enterit Nedir, Neden Olur? Enteri Belirtileri Nelerdir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Enterit Nedir, Neden Olur? Enteri Belirtileri Nelerdir, Tedavisi Nasıl Yapılır?
Son Güncelleme :

07 Temmuz 2022 - 8:34

69 görüntüleme

Enterit hastalığı doğrudan ince bağırsakları ilgilendiren hastalıklardan bir tanesidir. Enterit hastalığının bazı tipleri ve türleri bulunuyor.

Enterit Nedir?

Enterit hastalığı bir ince bağırsak iltihabıdır. İnflamasyon, bazen midede ve kalın bağırsakta da görülebilir. Enterit viral hastalıklardan bir tanesidir. 

Enterit Belirtileri Nelerdir?

1) Kusma

Enterit belirtilerinde en çok görülen belirtiler arasında kusma gelmektedir. Hastanın ince bağırsağı iltihaplı olduğundan dolayı sürekli ve devamlı olarak bir kusma söz konusudur. Kusma özellikle yemeklerden sonra da ortaya çıkar.

2) İshal

Kusmanın yanın da seyreden bir diğer belirti de ishaldir. İnce bağırsak fonksiyonunu yeterince yerine getiremediğinden ötürü ishal meydana gelir. Kişide gün boyunca devam eden bir ishal söz konusudur. 

3) Ateş

En yaygın görülen bir diğer belirti de ateştir. İnce bağırsakta gerçekleşen bu iltihap ortaya çıkınca kişide ateşte görülmektedir. Ateş yaygın bir şekilde devam eder.  

Enterit Tedavisi Nasıl Yapılır? 

Enterit tedavisinde en çok ilaç verilir. Bu ilaçlar genellikle mide koruyucu ilaçlardır. Mide koruyucu ve bağırsakları iyileştirici verilen bu ilaçlar enterit belirtilerini önemli ölçüde keser. Örneğin kişideki ishal bu ilaç tedavisi ile birlikte ortadan kalkar. Enterit tedavisinde düzenli olarak ilaç tüketiMi önemlidir. Hastalık bu şekilde başarılı tedavi edilir.