EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) son dakika | EYT nedir, çıkacak mı, kimleri kapsıyor? | GazeteNETHaber.ComGazeteNETHaber.Com

30 Eylül 2022 - 13:47

EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) son dakika | EYT nedir, çıkacak mı, kimleri kapsıyor?

EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) son dakika | EYT nedir, çıkacak mı, kimleri kapsıyor?
Son Güncelleme :

21 Haziran 2022 - 23:47

40 görüntüleme

EYT çıkacak mı, ne zaman çıkacak? EYT ile ilgili beklentiler arttı. Bakan Bilgin, , EYT için sinyal vererek” Tüm sosyal meseleleri görev alanı sayıyoruz. EYT’de önümüzde” demişti.

EYT’DE SON DURUM NE?

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş canlı yayında ekonomiye ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Kurtulmuş konuşmasında EYT ile ilgili şu açıklamalarda bulundu:

Orada da çalışma yapılıyor. Bu zamanlama meselesidir. Vatandaşın gündeminde olan, çarşıda pazarda insanların söylemiş olduğu herhangi bir konu yoktur ki hükümetin gündeminde olmasın. Çalışma Bakanlığı bu konuda çalışmalarını sürdürür öncelikler ortaya çıktığı zaman kamuoyu ile paylaşılır.

EYT NEDİR, KİMLERİ KAPSIYOR?

8 Eylül 1999’da yürürlüğe konan 4447 sayılı yasa ile emekli olmak için aranan sigortalılık süresi (erkek için 25, kadın için 20 yıl) ve prim ödeme (5000 gün) şartlarının yanına bir de yaş şartı (kadın için 58, erkek için 60 yaş) getirildi. 8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olanların yeni şartlara entegrasyonu da sigortalılık süresine göre kademeli olarak sağlandı. Sonuç olarak, emekli olmak için üç şartın (sigortalılık süresi, prim ödeme ve yaş şartının) birlikte sağlanması aranmaya başladı.