Gayri Nakdi Kredi Nedir, Ne İşe Yarar? Gayri Nakdi Kredi Limitleri Ne Kadardır? | GazeteNETHaber.ComGazeteNETHaber.Com

4 Aralık 2022 - 18:46
SON DAKİKA

Gayri Nakdi Kredi Nedir, Ne İşe Yarar? Gayri Nakdi Kredi Limitleri Ne Kadardır?

Gayri Nakdi Kredi Nedir, Ne İşe Yarar? Gayri Nakdi Kredi Limitleri Ne Kadardır?
Son Güncelleme :

09 Haziran 2022 - 22:27

59 görüntüleme

Borçlu üzerinden alacaklıya karşı ödenmesi gereken miktar adına düzenlenen parasal yapı gayri nakdi kredi şeklinde bilinir. Bu yükümlülük parasal yönden bir metne çevrilir ve banka tarafından hazırlanır. Bu da gayri nakdi kredi olarak ifade edilir ve borçlu ile alacaklı arasındaki bağlantı kurulur.

Gayri Nakdi Kredi Nedir?

Borçlu olan kişinin alacaklı kişiye karşı üstlenmiş olduğu yükümlülük, banka tarafından parasal yönden bir metne çevrilir. Elde edilmiş olan bu metin gayri nakdi Kredi şeklinde banka üzerinden ifade eder. Böylece yükümlülüğün yerine getirilmesi banka tarafından borçlu ile alacaktı arasında bir garanti haline gelir. Yani banka tarafından muhataba ödenecek olan miktar belirlenmiş olur. Ancak borçlu ise bankaya karşı bir yükümlülüğü doğar.

Gayri Nakdi Kredi Ne İşe Yarar?

Gayrinakdi kredi genel olarak bankaların kurumsal müşterilerine vermiş olduğu kredi şeklinde öne çıkar. Böylece Garanti ve teminat üzerinden ele alınan bu miktar, iş süreçleri adına teminat olarak ele alınır. Aynı zamanda borçlu ile alacaklı arasında ortaya çıkan yükümlülük, banka tarafından bir metin haline getirilir. Bu metin doğrusunda alacaklı doğrudan banka ile bir muhatap haline gelir. Alacaklı ise banka üzerinden bir muhatap oluşturmuş olur. Hem bireysel hem de kurumsal açıdan ele alınmış bir süreçtir.

Gayri Nakdi Kredi Limitleri Ne Kadardır?

Gayrinakdi kredi limitleri kullanacak olan amaca bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bu durum başta kurumsal olarak iş alanları olmak suretiyle ev ya da araba şekilleri öne çıkar. Aynı zamanda banka üzerinden yine gayri nakdi kredi limitleri ele alınır ve hesaplanır.