Gaz Yağı Nedir, Ne İşe Yarar? Gaz Yağı Nerelerde Kullanılır? | GazeteNETHaber.ComGazeteNETHaber.Com

29 Eylül 2022 - 14:02

Gaz Yağı Nedir, Ne İşe Yarar? Gaz Yağı Nerelerde Kullanılır?

Gaz Yağı Nedir, Ne İşe Yarar? Gaz Yağı Nerelerde Kullanılır?
Son Güncelleme :

09 Haziran 2022 - 19:34

40 görüntüleme

Gaz yağı, yüksek sıcaklıklarda petrolün damıtılması ile ortaya çıkmaktadır. Hidrokarbon karışımı olan bu madde elektriğin olmadığı zamanlarda aydınlatma aracı olarak kullanılmaktaydı.

Gaz Yağı Nedir?

Gaz yağı ham maddesi petrol olan yanıcı bir karışımdır. Gaz yağını çocukların erişemeyeceği ve güneş almayan yerlerde ağzı kapalı olarak muhafaza etmek gerekir. Saydam bir görünümü olan gaz yağının cilde temas ettirilmemesi gerekir.

Gaz Yağı Ne İşe Yarar?

Eskiden aydınlanma amacı ile kullanılan gaz yağı günümüzde farklı alanlarda kullanılmaktadır. Bu alanların başında ısıtma, soğutma, boya ve zift lekelerini çıkartma ve araç yakıtı gelmektedir.

Gaz Yağı Nerelerde Kullanılır?

Gaz yağının kullanım alanları şu şekildedir:

– Jet yakıtı olarak kullanılmaktadır. Direkt yanmayan bu yakıtı yakabilmek için bir bez parçasını tutuşturarak alevinden yararlanılması gerekir.- Asfalt gibi ham maddesi petrolden olan maddelerin inceltilmesinde kullanılmaktadır. Fabrikalarda yer alan makinelerin temizliğinde, paslı yüzeylerin temizliğinde, yağlı boya artıkları, saçlarda bit temizliğinde kullanılmaktadır.- Meşale gibi aydınlatma araçlarında kullanılmaktadır. Meşalenin uç kısmında yer alan bez parçasına sürülerek yakılmaktadır. Meşaleler günümüzde sembolik olarak kullanılmaktadır.- Gaz yağı zift lekelerinin çıkarılmasında oldukça etkilidir. Bu amaçla tiner görevi üstlenmektedir.- Asfaltın inceltilmesinde kullanılmaktadır.- Gaz yağı ısınma amacı için kullanılan sobaların tutuşturulmasında kullanılır. Hızlı bir şekilde alev aldığı için dikkatli olunması gerekir.- Araçların çamurluklarında oluşan zift ve beyaz şerit lekelerini çıkarmada kullanılır.