Göz Tansiyonu Nasıl Ölçülür? Göz Tansiyonuna Nereden Bakılır? | GazeteNETHaber.ComGazeteNETHaber.Com

29 Eylül 2022 - 13:37

Göz Tansiyonu Nasıl Ölçülür? Göz Tansiyonuna Nereden Bakılır?

Göz Tansiyonu Nasıl Ölçülür? Göz Tansiyonuna Nereden Bakılır?
Son Güncelleme :

07 Temmuz 2022 - 8:31

45 görüntüleme

 

 Göz sağlığı insanların hayat kalitesini etkileyen durumların başında gelir. Küçük yaşlardan itibaren rutin kontrolleri olan göz, büyük küçük herkesi ilgilendiren bir konudur. Günümüzde insanlar göz sağlığına gereken önemi vermekte ve bu hususta yapılması gerekenleri yerine getirmektedirler.

 Göz Tansiyonu Nasıl Ölçülür? 

 İnsanlarda göz tansiyonunun olup olmadığını bilmenin en kolay yolu göz tansiyonunun ölçülmesidir. Alanında uzman kişiler göz tansiyonunu tonometre adı verilen bir aletle ölçerler. Göz tansiyonunu ölçmenin birkaç yolu vardır. Bunlardan biri göze hava üflenerek bir basıncın oluşturulmasıdır. Bu şekilde göz tansiyonu ölçülebilir. Göz tansiyonunu ölçmenin bir başka yolu da anestezi özelliği olan bir damlanın göze damlatılması sonucu yapılan ölçümdür.

 Göz tansiyonu rahatsızlığı ilk başlarda pek de belirti vermeyen sinsi bir hastalıktır. Bu nedenle ilk başta insanlar tarafından pek fark edilmez. Bu hastalık tamamen tedavi edilmediğinden kontrol altına alınması son derece önemlidir. Eğer hastalık kontrol altına alınmazsa ilerde görme kaybına neden olabilir. Hatta ilerleyen safhalarda körlüğe bile neden olabilir.

 Göz Tansiyonuna Nereden Bakılır?

 Gözle ilgili her şikayet için göz doktoruna başvurulmaktadır. Göz tansiyonu teşhisi içinde göz doktoruna gidilmesi gerekir. Göz tansiyonu göz kanallarındaki tıkanıklık sonucu meydana gelir. İnsanların bunu anlaması nerdeyse imkansızdır. Doktorlar göz muayenesi sonucu bunu anlayabilirler.

Göz tansiyonu bazen berberinde gözde ağrı, bulanık görme, mide bulantısına da sebebiyet verebilir.