Haziran ayı enflasyon rakamları ne zaman açıklanacak? 6 aylık enflasyon farkı oranı belli oldu mu? | GazeteNETHaber.ComGazeteNETHaber.Com

29 Eylül 2022 - 14:46

Haziran ayı enflasyon rakamları ne zaman açıklanacak? 6 aylık enflasyon farkı oranı belli oldu mu?

Haziran ayı enflasyon rakamları ne zaman açıklanacak? 6 aylık enflasyon farkı oranı belli oldu mu?
Son Güncelleme :

03 Temmuz 2022 - 22:31

37 görüntüleme

 Temmuz ayında enflasyon rakamları açıklanacak. Oranlar için geri sayım başlarken 6 aylık enflasyon farkı da merak ediliyor. Vatandaşlar yoğun şekilde “Enflasyon rakamları ne zaman açıklanacak? Enflasyon farkı oranı belli oldu mu?” sorusuna cevap arıyor.

ENFLASYON RAKAMLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Enflasyon rakamları her ayın 3’ünde açıklanıyor. Bu ay 3 Temmuz, pazar gününe denk geldiği için haziran ayı enflasyon oranları 4 Temmuz Pazartesi günü saat 10.00’da açıklanacak.

ENFLASYON FARKI NE KADAR OLACAK?

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya canlı yayında olası rakamları açıkladı. Kaya konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

4 Temmuz tarihinde TÜİK enflasyon rakamlarını açıklamış olacak. TÜİK’in açıklamış olduğu enflasyon rakamlarına göre 5 aylık enflasyonumuz yüzde 34,69′ geldi. Merkez Bankası’nın Haziran ayı enflasyon tahmini de 3,75 olarak belirtildi. Bu rakamlar toplandığında ise yüzde 38,44’lük bir enflasyon rakamına ulaşmış olacağız. Yani bu 2022 yılının birinci 6 aylık dönemine ilişkin enflasyon farkı… Bu enflasyon farklarının açıklanması diğer bir ifadeyle Memur maaşlarını, işçi ve Bağkur emeklilerinin maaşlarını da etkilemiş olacak.