Hemoroid Ağrısı Nasıl Olur Ve Nerelere Vurur? | GazeteNETHaber.ComGazeteNETHaber.Com

6 Ekim 2022 - 07:07

Hemoroid Ağrısı Nasıl Olur Ve Nerelere Vurur?

Hemoroid Ağrısı Nasıl Olur Ve Nerelere Vurur?
Son Güncelleme :

07 Temmuz 2022 - 8:30

48 görüntüleme

Hemoroid anal kanalda bulunan damarların genişlemesi ile meydana gelir. Genelde basur ve mayasıl ismi ile de bilinmektedir. Hastalıkta makattan kan gelme, ağrı, şişlik, ıslaklık, kaşıntı ve akıntı gibi durumlar meydana gelebilmektedir.

Hemoroid Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Makatta en sık görülen hastalık şüphesiz basurdur. Bu hastalıkta ağrı şiddetli olduğu için hastaların yaşam kalitelerini düşürmektedir. Hemoroid rahatsızlığı makatta bulunan damarların gevşemesi sonucu meydana gelmektedir. 

Hemoroid hastalığının farklı nedenleri olabilir. Bunlar;

Kalın bağırsakta kanser oluşumu

İshal ya da kabız gibi durumlar

Pelvik bölgede meydana gelen tümörler

Sürekli oturma ve hareketsizlik

Çok fazla alkol alımı

At binme, bisiklet sürme gibi sporlar

Pilot ve şoförlük gibi meslekler şeklindedir.

Rektal kanaması olan kişilere genelde rektoskopi yapılmaktadır. Kırk yaşından fazla olan hastalarda hemoroid tespit edilmesi durumunda kolonoskopi yapılması gerekmektedir. Bunun nedeni basur sebebinin altında yatan bir tümör olup olmadığının araştırılmasıdır. 

Hemoroid Ağrıları Nerelere Vurur?

Basur ağrısı makatta yumru şeklinde kendini belli eder. Bazen karında ağrı şeklinde de görülebilmektedir. Basur oluşumu bağırsağın uç kısmında görülür. Bu nedenle bu ağrı genelde gaz sancısı ile de karıştırılabilmektedir. Hemoroid şiddetine göre ağrılar hafif ya da şiddetli olabilmektedir. Boğulmuş olan hemoroidler şiddetli ağrır.