Hıyanet-İ Vataniye Kanunu Nedir, Neden Çıkarıldı? Hıyanet-İ Vataniye Kanunu Maddeleri... | GazeteNETHaber.ComGazeteNETHaber.Com

6 Ekim 2022 - 06:11

Hıyanet-İ Vataniye Kanunu Nedir, Neden Çıkarıldı? Hıyanet-İ Vataniye Kanunu Maddeleri…

Hıyanet-İ Vataniye Kanunu Nedir, Neden Çıkarıldı? Hıyanet-İ Vataniye Kanunu Maddeleri…
Son Güncelleme :

12 Haziran 2022 - 13:48

47 görüntüleme

Hıyanet-i Vataniye Kanunu Türkiye’de 29 Nisan 1920’de çıkarılmış bir kanun olarak öne çıkar. Vatana ihanet suçu üzerine bir yasadır. Meşrutiyeti ve otoritesi henüz tartışmalı olan Türkiye Büyük Millet Meclisine karşı muhtemel direnişleri kırmak amaçlı çıkarılmış bir yasadır.

Hıyanet-İ Vataniye Kanunu Nedir?

Vatana ihanet suçuna dair bir yasa olarak hıyanet-i Vataniye Kanunu öne çıkar. 29 Nisan 1920’de yılında çıkarılmış olan bu kanun, özellikle Kurtuluş Savaşı için gerekli olan yasalar arasında gelir. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kurulumu ile beraber 6 gün sonra ele alınmış ve yürürlükten geçmiş bir kanundur.

Hıyanet-İ Vataniye Kanunu Neden Çıkarıldı?

Hıyanet-i Vataniye kanunu Türkiye Büyük Millet Meclisine karşı çıkacak olan ayaklanmaları bastırmak amaçlı bir yasadır. Buradaki en büyük amaç henüz otoritesi ve meşrutiyeti tartışma halinde olan TBMM’yi korumaktır. Tam da Kurtuluş Savaşı esnasında büyük ayaklanmaların gerçekleşmemesi ve iç çatışma yaşanmaması amaçlı ele alınmıştır. Bu sayede TBMM’ye karşı herhangi bir direniş gerçekleşmediği için, Kurtuluş Savaşı için planlar ve mücadele daha güçlü bir şekilde gerçekleşmiştir.

Hıyanet-İ Vataniye Kanunu Maddeleri

29 Nisan 1920 tarihinde yasa haline getirilmiş olan hıyanet-i Vataniye Kanunu, vatana ihanet suçu olarak bir yasadır. Bu yasa Madde halinde ele alınmakta ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne karşı çıkacak olan direnişe karşı korumaktadır.

– Türkiye halkının gerçek temsilcisi Türkiye Büyük Millet meclisidir.- İşbu kanunun üzerinden tarihi girdiği andan itibaren geçerlidir.- Türkiye Büyük Millet Meclisine karşı yapılacak direniş suç olarak ele alınacaktır.