İnsan Genom Projesi Nedir, Amaçları Nelerdir? İşte Faydaları... | GazeteNETHaber.ComGazeteNETHaber.Com

25 Eylül 2022 - 10:44

İnsan Genom Projesi Nedir, Amaçları Nelerdir? İşte Faydaları…

İnsan Genom Projesi Nedir, Amaçları Nelerdir? İşte Faydaları…
Son Güncelleme :

12 Haziran 2022 - 13:47

42 görüntüleme

İnsan genomu projesi, insanı oluşturan bütün genlerin incelenmesi; genlerin fonksiyonları ve olası mutasyonları incelemek için oluşturulan bir projedir. 13 yıllık bilgi birikiminin ardından insan DNA’sına yönelik bir gen haritası çıkarılmış ve genetik yolla aktarılan çeşitli hastalıkların nedenlerinin anlaşılması çok daha kolay olmuştur.

İnsan Genom Projesi Nedir?

İnsan genom projesi insanı ele alan, DNA’nın sarmal yapısı başta olmak üzere insan genlerinin yapısını, moleküler şeklini ve vücut üzerinde yaratmış olduğu etkilerin araştırıldığı bir projedir Uzun yıllar süren proje sonucunda DNA’nın çift sarmal yapısı keşfedilmiş, dizilişlerin kişiler üzerindeki etkisi bulunmuştur.

Amaçları Nelerdir?

Proje, genetik mühendisliğinin gelişmesi kapsamında başlanmış olup, genlerin anlaşılması ve genetik üzerinde yapılan çalışmalara zemin hazırlamak amacı ile gerçekleştirilmiştir. Gen yapısını anlamak, kronik hastalıklarla mücadele etmek ve genetik bilimine katkıda bulunmak, projenin başlıca amaçlarıdır.

Faydaları Nelerdir?

Proje tamamlandıktan sonra insan üzerinde çeşitli hastalıklara sebebiyet veren genler tanınmış, özellikle kanser hastalığına yönelik birçok tedavi yöntemi geliştirilmiştir. Antropolojik olarak akraba nesillerin bulunması kolaylaşmış, zehirli atıkların azaltılması gibi pek çok unsur da proje kapsamında ortaya çıkmış faydalar arasındadır. Genetik mühendisliği hala bu proje kapsamında edinilmiş bilgilerden hareketle ilerler.