İnvolüsyon Nedir, Ne Kadar Sürer? Involüsyon Fazı Ne Demek? | GazeteNETHaber.ComGazeteNETHaber.Com

27 Kasım 2022 - 22:16
SON DAKİKA

İnvolüsyon Nedir, Ne Kadar Sürer? Involüsyon Fazı Ne Demek?

İnvolüsyon Nedir, Ne Kadar Sürer? Involüsyon Fazı Ne Demek?
Son Güncelleme :

12 Haziran 2022 - 13:48

56 görüntüleme

 

İnvolüsyon hayvanlarda yaşanan organ büyümesi ve küçülmesi ile yapılan tedavi sonucunda organın normal kendi boyutuna geri dönmesi için kullanılan bir terimdir. Hayvancılık ile alakalı olan kişiler bu konu hakkında araştırma yaparak gerekli bilgiler edinmektedir. Özellikle büyük baş hayvanlarında sıklıkla yaşanan durumlardan biridir.

İnvolüsyon Nedir ve Ne Kadar Sürer?

İnvolüsyon, hayvanlarda organın fazla büyümesi ya da küçülmesi ile yaşanan durumlara yapılan tedaviler ile organın normale dönmesidir. Organların eski pozisyonlarına geri dönmesi de involüsyon denilmektedir. Bu durum tedavi yöntemine bağlı olarak sürmektedir. Tedavisi bazı hayvanlarda daha uzun sürebilmektedir. Hayvanlarda doğum öncesinde organların büyümesi ve doğumdan sonra tekrar küçülmesi durumu da involüsyon olarak adlandırılmaktadır.

İnvolüsyon Fazı Ne Demek?

İnvolüsyon fazı organın tekrar küçülmesi, normale dönmesi ve gerilemesi anlamlarına gelmektedir. Hayvanlarda organ büyümesi sorununun tedavi edilmesi sonucunda gerileme meydana gelir. Bu durum involüsyon olarak adlandırılmaktadır. Tıp alanında da kullanılan bir terimdir.