Kira artış oranı ne kadar? Yeni kira artışı düzenlemesiyle ilgili Bakan Bozdağ'dan açıklamalar | GazeteNETHaber.ComGazeteNETHaber.Com

3 Ekim 2022 - 03:52

Kira artış oranı ne kadar? Yeni kira artışı düzenlemesiyle ilgili Bakan Bozdağ’dan açıklamalar

Kira artış oranı ne kadar? Yeni kira artışı düzenlemesiyle ilgili Bakan Bozdağ’dan açıklamalar
Son Güncelleme :

10 Haziran 2022 - 15:40

44 görüntüleme

Kira artış oranı yüzde 25 ile sınırlandırıldı. Önergenin Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilmesiyle birlikte kira artış sınırı 1 yıl geçerli olacak. yeni kira artışı düzenlemesi ile ilgili ayrıntılar.

YENİ KİRA ARTIŞI DÜZENLEMESİ

1 Temmuz 2023’e kadar yenilenecek kira sözleşmelerini kapsayacak düzenlemede belirlenen oranın üstünde yapılan artışlar geçerli sayılmayacak.

Düzenleme Borçlar Kanunu’na ‘geçici madde’ olarak eklenecek.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, katıldığı TGRT Haber yayınında şunları söyledi: “Devam eden kira sözleşmelerinde bu uygulama yapılacak ve yüzde 25’in üzerinde yapılmasının önüne geçilecek. İlk defa kiraya veriyorsa % 25 sınırı söz konusu değil.

Dar gelirli insanlarımızı korumak amacıyla yapılan bir düzenleme. Ev sahibini sınırlıyor kiracıya bir hak getiriyor. 1 Temmuz 2023’e kadar uygulanacak geçici bir düzenleme, uzatılma söz konusu değil.

Esasında kiracı lehine. Taraflar yüzde 25 ile anlaşamadığı zaman ev sahibi anlaşamadık diye, bundan mütevellit kiracıyı çıkaramaz. Tahliye davası açabilir ama mahkemenin reddedeceği aşikardır.

Yargının, yasal düzenleme karşısında bu sebebe dayalı bir tahliye kararı vereceğini tahmin etmiyorum. Yani zorla kimse kimseyi evinden çıkaramaz.”