Matrah Artırımı Nedir, Ne İşe Yarar? Matrah Artırımı Neden Yapılır? | GazeteNETHaber.ComGazeteNETHaber.Com

6 Ekim 2022 - 06:39

Matrah Artırımı Nedir, Ne İşe Yarar? Matrah Artırımı Neden Yapılır?

Matrah Artırımı Nedir, Ne İşe Yarar? Matrah Artırımı Neden Yapılır?
Son Güncelleme :

10 Haziran 2022 - 15:41

57 görüntüleme

Zaman zaman gerçekleştirilen vergi incelemesi ile birlikte, kişilerin fazla vergi ödemesinden kaçınmak için ele alınan uygulama matrah artırımıdır. Özellikle geçmiş dönem vergi beyanları belli oranlara bağlı olarak artırıldı zaman, kişiler yapılan vergi incelemelerinde muaf tutulur.

 Matrah Artırımı Nedir?

 Maliye Bakanlığı bünyesinde gerçekleştirilen ve zaman içerisinde yapılan vergi incelemesi neticesinde, bireyin vergi ödemesinden kaçmasını sağlayan uygulamadır. Bu durum geçmiş dönem vergi beyanları arttırıldığı zaman gerçekleşir. Böylece birey vergi incelemelerinde muaf tutulur ve fazladan vergi ödemekten kurtulur.

 Matrah Artırımı Ne İşe Yarar?

 Matrah artırımı öncelikle kişi ya da kişilerin ek vergi ödemesine engel olur. Yani Maliye Bakanlığı kapsamında Belirli aralıklarla gerçekleşen vergi incelemesi içerisinde, kişi fazladan vergi ödemekten kurtulur. Aynı zamanda ilgili yıllar içerisinde vergi incelemesi ya da tarhiyat durumunu engeller. Bu bağlamda matrah veya vergi artırımı gerçekleştiren kişiler için, ileriki zamanlarda vergi incelemesi ortadan kalkmış olur. Bu da otomatik olarak ek vergi ödeme noktasında kişiye avantaj sunmaktadır.

 Matrah Artırımı Neden Yapılır?

 Matrah artırımı temel olarak fazladan vergi ödemekten kurtulmak için yapılır. Matrah artırımı yapmak suretiyle vergi üzerindeki değişiklik sayesinde, kişinin vergi incelemesi ortadan kalkar. Sonuç olarak fazladan vergi ödeme durumu ileriki zamanlarda yapılan inceleme ile birlikte meydana gelmez. Aynı zamanda tarhiyat durumu da yaşanmaz. Diğer taraftan genelde vergi incelemeleri çok zaman alıyor ve fazladan maliyet ortaya çıkarıyor. Kişi ya da kişilerin gerçekleştireceği matrah artırımı ile birlikte, tüm bu durumlardan kurtulma şansı elde edilir.