MEMUR ZAMMI ne kadar olacak, temmuz ayında en düşük memur maaşı kaç TL'ye çıkacak 2022? Memur maaşı zammı açıklandı mı? | GazeteNETHaber.ComGazeteNETHaber.Com

6 Ekim 2022 - 06:00

MEMUR ZAMMI ne kadar olacak, temmuz ayında en düşük memur maaşı kaç TL’ye çıkacak 2022? Memur maaşı zammı açıklandı mı?

MEMUR ZAMMI ne kadar olacak, temmuz ayında en düşük memur maaşı kaç TL’ye çıkacak 2022? Memur maaşı zammı açıklandı mı?
Son Güncelleme :

27 Haziran 2022 - 9:59

34 görüntüleme

Memur zammı son dakika ggelişmeleri milyonlarca memurun gündeminde bulunuyor. Memur maaşı zammının belirlenmesinde enflasyon rakamları etkili oluyor. Memur maaşı zammı için haziran ayı enflasyon rakamların açıklanması bekleniyor. Peki temmuz memur zammı ne kadar olacak, kaç TL? Memur maaş zammı açıklandı mı?

BAKAN BİLGİN’DEN AÇIKLAMA

Bakan Bilgin; “Enflasyon ne gerçekleşirse gerçekleşen enflasyonun üzerinde kamu çalışanlarımızı koruyan, onlara sosyal koruma ilave zammı yapacağız. Türkiye’nin emekçileri, çalışanları endişe etmesinler. Türk devleti onların yanındadır. Türk devleti sosyal devlettir ve sosyal devlet çalışanlarını koruyan gözeten devlettir” dedi.

MEMUR MAAŞI ZAM TAHMİNLERİ NELER?

CNN Türk canlı yayınında açıklamalarda bulunan Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya şu ifadeleri kullandı:”Memur ve memur emeklileri, işçi ve Bağkur emeklileri diye ayırmak lazım. Memur ve memur emeklilerinin toplu sözleşme gereği 2022 yılının 2. 6 ayına yönelik yüzde 7’lik zamları ceplerinde.Mayıs ayında enflasyon geldi. Buradan yüzde 7’yi düştükten sonra kalan rakamı memur ve memur emeklileri için ilave edeceğiz. O rakam da aşağı yukarı 34.69’a gelmiş oluyor.İşçi ve Bağkur emeklilerinde ise 2022 yılının 1. 6 aylık dönemine ilişkin gelecek enflasyona bakılacak.

Enflasyon rakamına baktığımızda mayıs ayında yüzde 34.69 oldu. Haziran ayında tahmini olarak aylık yüzde 3 enflasyon rakamı bekleniyor. Bunu da ilave ettiğimizde yüzde 37-38 seviyelerinde bir enflasyon rakamı çıkmış olacak. Bu da maaşlara yansıtılmış olacak.

İşçilere baktığımızda ise 2 bin öncesi işçi emeklisinin de en düşük emekli maaşı 3 bin 293 lira, bu da enflasyon rakamını ilave ettiğimizde 4 bin 435 liraya yükselmiş olacak.Bağkur’lunun en düşük maaşı 2 bin 500 lira bu da 3 bin 367 liraya yükselmiş olacak.Bunun üzerine haziran ayı enflasyonunun eklenmesi gerekiyor. 4 Temmuz’da TÜİK haziran ayı enflasyonunu açıkladığında maaşlar da belirlenmiş olacak diyebiliriz.”