Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım? 2022 4A, 4B ve 4C SGK Emekli Maaşı Hesaplama - Emeklilik Hesaplama Robotu | GazeteNETHaber.ComGazeteNETHaber.Com

29 Eylül 2022 - 14:46

Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım? 2022 4A, 4B ve 4C SGK Emekli Maaşı Hesaplama – Emeklilik Hesaplama Robotu

Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım? 2022 4A, 4B ve 4C SGK Emekli Maaşı Hesaplama – Emeklilik Hesaplama Robotu
Son Güncelleme :

06 Temmuz 2022 - 15:17

41 görüntüleme

Emeklilik bir nevi çalışamadığınız yaşlılık dönemini güvence altına almak demektir. Sigortalı olarak çalışan kişiler gerekli yükümlülükleri yerine getirdikten sonra emekli olmaya hak kazanır. Emeklilikleri yaklaşan ve yıllar boyu çalışan kişiler ‘ne kadar emekli maaşı alırım?’ sorunu araştırma içerisine giriyor.

Emekli Maaşı Hesaplama 2022

SGK kapsamında 3 adet sigorta sistemi bulunur. Bunlar 4A, 4B ve 4C şeklindedir. Çalıştığınız sigorta sistemine yatırılan primlerin hesaplaması yapılırken prim ödeme gün sayısı, sigortalılık süresi ve yaş dikkate alınarak hesaplanıyor. Emekli maaşını hesaplamak isteyenler SGK maaş hesaplama robotu üzerinden kolayca sorgulama yapabiliyor.

4B Bağ-Kur emekli maaşı için vatandaşlar e-Devlet sistemine giriş yaparak alacakları maaşın tutarını öğrenebilirler. turkiye.gov.tr 4b emekli aylık hesaplama sayfasından vatandaşlar gerekli bilgileri doldurarak emekli maaşı hesaplaması yapabilirler.

Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım? 

Emekli maaşı hesaplaması çalışma günü, prim ödemesi gibi pek çok kritere göre değişiklik göstermektedir. Emekli maaşı hesaplamak için;

4A Emekli Maaşı Hesaplama 

uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/  sayfasına gidin.T.C Kimlik numaranızı,SSK Sicil Numaranızı,Baba adı,Nüfus il,Doğum tarihi bilgilerinizi yazın.‘Sorgula’ butonuna basınBu işlem sonucunda emeklilik hesaplamanız yapılacaktır.

4B Emekli Maaşı Hesaplama

4C Emekli Maaşı Hesaplama

uyg.sgk.gov.tr/HizmetHesabi4c/ sayfasına gidin.Doğum tarihi,Cinsiyet,4A çalışma süresiBaşlangıç ve bitiş tarihi,Hizmet türünü seçin.Altta bulunan hesapla butonuna basın.Bu işlem sonucunda emeklilik hesaplamanız yapılacaktır.

Ne Zaman Emekli Olurum?

SGK sayfasında emekli maaşı hesaplamasının yanında ne zaman emekli olacağınıza dair sorgulama yapabileceğiniz sayfası bulunur. Bunun için;

uyg.sgk.gov.tr/nezaman/  sayfasına gidin.Cinsiyetiniz,Doğum tarihiniz,Maluliyetinizi ve erken yaşlanma,Hizmete başlama tarihi,SSK prim ödeme gün sayınız,     Diğer sandıklara ait gün sayınız,Askerlik/Sanatçı gün sayınız,      Fiili gün sayınız,Yurtdışı gün sayınız,       3600 günün doldurulduğu tarih bilgilerini girin.Gerekli bilgileri girdikten sonra ‘Gönder’ butonuna basın.Bu işlem sonucunda emeklilik hesaplamanız yapılacaktır.

2022 Yılında Emekli Maaşı Ne Kadar Oldu?

SSK (2000 ÖNCESİ) 2.624 liradan 3.290 TL’ye yükseldi.SSK (2000 SONRASI) 1.627 liradan 2.500 TL’ye yükseldiBAĞ-KUR (ESNAF) 1.912 liradan 2.500 TL’ye yükseldi.BAĞ-KUR (TARIM) 1.802 liradan 2.500 TL’ye yükseldi.