Nefes Darlığı Nasıl Olur? Nefes Darlığı Yaşayan İnsanlar Ne Hissederler? | GazeteNETHaber.ComGazeteNETHaber.Com

25 Eylül 2022 - 23:00

Nefes Darlığı Nasıl Olur? Nefes Darlığı Yaşayan İnsanlar Ne Hissederler?

Nefes Darlığı Nasıl Olur? Nefes Darlığı Yaşayan İnsanlar Ne Hissederler?
Son Güncelleme :

18 Temmuz 2022 - 8:50

35 görüntüleme

Nefes darlığı, insanların yeterli miktarda nefes alamaması gibi durumlarda ortaya çıkmaktadır. Nefes darlığının kişiye uygun olarak bazı tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. 

Nefes Darlığı Nasıl Olur?

İnsanların yeteri kadar nefes alamaması sonucunda nefes darlığı oluşabilir. Önemli bir sağlık problemi olan nefes darlığı geç kalınmadan tedavi edilmelidir. Nefes darlığının tıp dilinde ismi dispne olarak bilinmektedir. İnsanların yeterli miktarda nefes alamamaları doğrultusunda nefes darlığı oluşmaktadır. Bu gibi durumlarda akciğerlerin tamamı hava ile dolmadı gibi hissedilir.

Normalden farklı bir durumun yaşandığı bu anlarda nefes darlığının belirtileri görülür. O anlarda soluk kesilir ve hızlı hareket edilmez. Sık sık soluklanma ihtiyacı da nefes darlığının göstergeleri arasında yer alır. Nefes darlığının birbirinden çok nedeni bulunur. Kalbe fazla miktarda yük bindiğinde ve ya akciğer hastalıklarından dolayı nefes darlıkları oluşabilir. Nefes darlığının nedenini öğrenmek için gerekli tahliller de yapılmaktadır. 

Nefes Darlığı Yaşayan İnsanlar Ne Hissederler?

Nefes darlığı yaşayan insanlarda çeşitli belirtiler ortaya çıkmaktadır. Özellikle nefes almakta zorluk yaşanır. Ayrıca göğüs ağrılarının görülmesi ile birlikte kanlı balgam da oluşabilir. Baş dönmesi, mide bulantısı, iştah kaybı ve kalp çarpıntıları oluşur. Kilo kaybının yanı sıra bacaklar şişer ve boğulma hissi de ortaya çıkar. Havasız kaldığını hisseden kişiler kısa süreli bilinç kaybı da yaşayabilirler.

Göğüs ağrılarının görüldüğü nefes darlığı sırasında baş ağrıları da yoğun bir şekilde sürer. Astım hastası olan kişiler de çok sık nefes darlığı yaşayabilirler. Hava yollarının daralması ile birlikte ani güçsüzlük durumları da oluşmaktadır. Nefes darlığı yaşayan kişiler psikolojik olarak da panik yapabilirler. Nefes darlığı esnasında tüm vücut gerilebilir. 

Nefes darlığına neden olan birden çok faktör olabilir. Özellikle ağır egzersizler yapılması ve grip gibi hastalıklar nedeni ile nefes darlığı yaşanabilir. Uzun süre gaz soluyan kişilerde de nefes darlığı ortaya çıkar. Hızlı hareket ederken de nefes darlığı çekilebilir.