Oblomovluk Nedir, Neden Olur? Oblomovluk Tedavisi Nasıl Yapılır? | GazeteNETHaber.ComGazeteNETHaber.Com

25 Eylül 2022 - 23:37

Oblomovluk Nedir, Neden Olur? Oblomovluk Tedavisi Nasıl Yapılır?

Oblomovluk Nedir, Neden Olur? Oblomovluk Tedavisi Nasıl Yapılır?
Son Güncelleme :

06 Temmuz 2022 - 15:20

31 görüntüleme

 Oblomovluk bir sendrom olarak belirtilmektedir. Toplumumuzda da pek çok kişide görülmektedir. Bunun için tedavi yöntemi de bulunmaktadır.

 Oblomovluk Nedir?

 Bilinçli olarak oluşan tembellik haline oblomovluk adı verilmektedir. İsmini ise Gonçarov’un kitabından almaktadır. Bu hastalığa sahip kişilerin hiçbir şey yapmaya hali olmamakta ve çoğu zaman halsiz olmaktadır. Bu kişiler sadece fiziki olarak değil, zihinsel olarak da tembel olmaktadır.

 Oblomovluk Neden Olur?

 Bu hastalığın nedeni genel olarak ahlaki gelişimden kaynaklanmaktadır. Ayrıca toplumsal ve kişisel kaygı, depresyon gibi sebepleri de bulunmaktadır. Buna göre oblomovluk nedenleri şunlardan oluşmaktadır.

 – Sosyal alışkanlıklar

 – Bunalma durumu

 – Toplumsal ve kişisel kaygı

 – Travma

 – Depresyon

 – Motivasyon eksikliği

 Oblomovluk Tedavisi Nasıl Yapılır?

 Günümüzün en önemli hastalıklarından biri oblomovluk hastalığıdır. Bu hastalığın direkt olarak bir tedavisi bulunmamaktadır. Fakat oblomovluk hastalığına sahip kişilere psikolojik hastalarda uygulanan tedaviler uygulanabilmektedir. Bunlardan birisi de psikoterapi olmaktadır.

 Psikoterapi konuşma üzerine dayalı bir tedavi yöntemidir. Bunun dışında grup terapilerine de başvurulmaktadır. Ayrıca depresyon gibi farklı hastalıklar ile birlikte görülmesi durumunda ilaç ile tedavi de uygulanabilmektedir. Burada dikkat edilen nokta oblomovluk hastalığının nedenidir. Bu hastalığa neden olan etken tespit edilir ve çözüme kavuşturulur. Tükenmişlik sendromu gibi stres kaynaklı sorunlar oblomovluk sendromuna neden olabilir. Bu durumda ise stresi azaltan tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.