Odak Noktası Nedir, Nereye Denir? Odak Noktası Formülü Nedir? | GazeteNETHaber.ComGazeteNETHaber.Com

4 Ekim 2022 - 16:04

Odak Noktası Nedir, Nereye Denir? Odak Noktası Formülü Nedir?

Odak Noktası Nedir, Nereye Denir? Odak Noktası Formülü Nedir?
Son Güncelleme :

06 Temmuz 2022 - 15:20

38 görüntüleme

Odak noktası, aynadan yansıyan ışın demetlerinin asal eksen ile kesişim noktasıdır. Çukur aynalarda, asal eksen paralelinde gelerek aynadan yansıyan ışınlar eksenle kesişmektedir. Doğrultman, yüzeyi oluşturan çizginin çizgiyi oluşturan noktaya yönelen doğrultuyu gösteren çizgi veya düzleme denmektedir. Parabol, sabit d doğrusu ve sabit F (Odak)noktasına eşit uzaklıkta bulunan noktaların geometrik olarak yerleşmesine denmektedir.

Odak Noktası Nedir, Nereye Denir?

Odak noktası, görüş noktası demektir. Çukur aynanın asal eksenine paralel gelerek aynadan yansıyan ışık demetinin ekseni kesme noktasına denmektedir. Odak noktası formülde F harfi ile gösterilmektedir. Odak noktasının özellikleri arasında, ayna ve merkez noktası arasındaki mesafenin yarısı olması, aynanın ön bölümünde bulunması ve aynanın tam ortasından geçmesi bulunmaktadır. Odak noktası F ile gösterilmektedir. Odak kelimesi Focus olarak ifade edilmektedir. Odak noktası, dişçi aynası, kaşığın iç yüzeyi, elektrik sobası, teleskop, güneş ışığı ve deniz feneri olarak tanınmaktadır.

Odak Noktası Formülü nedir?

Odak noktası, çukur aynanın önünde bulunan noktaya odak noktası denmektedir. Odak noktası küresel (çukur) aynada F harfi ile temsil edilmektedir. Küresel aynanın merkezini kesen asal ekseni kestiği noktaya tepe denir ve T ile gösterilir. Odak noktası F ile gösterilir. Parabol odak noktası formülü Sal Khan denklemi olarak adlandırılmaktadır. Y-23/4= -1/3(x-1)^2 şeklindedir.