Provitamin Nedir, Hangi Durumlarda Alınır? Provitamin Olarak Alınan Vitaminler Nelerdir? | GazeteNETHaber.ComGazeteNETHaber.Com

29 Eylül 2022 - 13:20

Provitamin Nedir, Hangi Durumlarda Alınır? Provitamin Olarak Alınan Vitaminler Nelerdir?

Provitamin Nedir, Hangi Durumlarda Alınır? Provitamin Olarak Alınan Vitaminler Nelerdir?
Son Güncelleme :

18 Temmuz 2022 - 8:52

34 görüntüleme

Provitamin D, güneş ışığı yardımı ile derinin altında D vitaminine dönüştürülür.

Provitamin Nedir?

Provitamin, karoten bir vitamin çeşididir. Vücuda alındığı zaman karaciğerde geçirdiği bazı işlemlerden sonra A vitaminine dönüştürülür. Önceden oluşturulmuş A Vitamini ise alabalık, ciğer, somon, kral uskumru, beyaz peynir, morina ciğeri yağı, tereyağı, tavuk ciğeri, yumurta sarısı, krema, yağlı süt, peynir, böbrek, balık yağı ve pisi balığı gibi hayvansal gıdalardan elde edilir. 

Provitamin Hangi Durumlarda Alınır?

Provitamin, vücuda dışardan alınan ve çeşitli işlemlerden sonra vitamin haline dönüştürülen bir çeşit maddedir. Mesela havuçta bulunan beta karoten bir çeşit provitamindir. Aynı zamanda vücuda alındıktan sonra karaciğerde geçirdiği çeşitli işlemlerden sonra A vitaminine dönüştürülür. Aynı şekilde provitamin D ise güneş ışığı yardımı ile derinin altında D vitaminine dönüştürülür. 

Bazı provitaminler ise; A – Beta karoten, D2 – Ergosterol, B5 – Panthenol, D3 – 7-Dehidrokolesterol, E – Tocopheril asetat olarak bilinir. Provitamin A ise, brokoli, balkabağı, kara lahana, havuç, ıspanak, kırmızı biber, karahindiba yeşillikleri, pazı, lahana, maydanoz, tatlı patates, brüksel lahanası, portakal gibi sarı meyveler ve koyu yeşil yapraklı sebzelerde de bol miktarda bulunur.