Soylu Son dakika Haber Kira ve eşya yardımı yapılacak | GazeteNETHaber.ComGazeteNETHaber.Com

27 Kasım 2022 - 21:27
SON DAKİKA

Soylu Son dakika Haber Kira ve eşya yardımı yapılacak

Süleyman Soylu’ son dakika Bakanlar Düzce’deki depremde son durumu açıkladı: Deprem yardımları

Soylu Son dakika Haber Kira ve eşya yardımı yapılacak
Son Güncelleme :

25 Kasım 2022 - 2:01

26 görüntüleme

Düzce’de meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki depremin ardından bölgeye ilişkin bakanlık inceleme ve çalışmaları devam ediyor. Bakan Soylu ve Bakan Kurum, bölgedeki son duruma ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Bakan Soylu’nun açıklamaları şöyle:
Bakanlık olarak ne yapacağımız ve ne yapacağımız konusunda bize talimatlar verildi. Kamp alanı kurduk. Çadırlar kurduk, kurmaya da devam edeceğiz. Gençlik merkezi ve spor salonu açıldı. Vatandaşlarımız burada barınmaya devam edecek. 23 binden fazla kişiye sıcak yemek dağıtılacak. Her depremin kendine has özellikleri vardır. Bu deprem çok belirgindi. Bu 5.9 boyutlu bir deprem ve hocamızın dediği gibi çok yüksek ivmeli bir deprem.

Ağır hasarlı bir evimiz var. Eşyalarınız olmadan girip çıkamıyorsanız 90.000 liraya kadar erzak konusunda size yardımcı oluyoruz. Ayrıca 30.000 liraya kadar barınma ve kira yardımı da sağlıyor. Ağır hasarlı evde kiracı ise 15 bin liraya kadar taşınma yardımı yapacağız. Aşırı mal hasarı. Mülk hasarı genellikle küçük mülk hasarıdır. Bu eşyaların zarar görmesi için 5.000 TL’ye kadar yardım sağlayacağız. Çatı hasarlarında 5.000 TL ile 15.000 TL arasında teminat veriyoruz. Birkaç hasarlı yapı. Sıvalı ya da üzeri örtülü gibi görünen yapılar var. 3-5 bin TL ve 7 bin TL yardım edin.

Bu zor durumda vatandaşlara destek olmak için harekete geçmeye devam edeceğiz. Esnafı yalnız bırakmıyoruz. Hasar tespit kurulumuz harekete geçiyor. “Altı binanın acilen yıkılması gerekiyor”

Bakanın açıklaması şöyle:

Köy köy, köy köy çalışmaya devam ediyoruz. Goryaka merkezde depremden etkilenen tüm alanlarda kararlarımızı aldık. Vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına hızlı bir şekilde cevap vermeye çalışıyoruz. Hemen hasar tespit çalışmasına başladık. Şu anda aldığımız isteklerin çoğunu işliyoruz. Goryaka’da 2, merkezde 4 olmak üzere 6 binanın acilen yıkılmasına karar verildi. Bu binaların yıkım sürecini de Sayın Valimiz yürütecek. Bugüne kadar toplam 4.316 binanın 15.000 bağımsız bölümünde hasar tespit çalışması yapılmıştır. Düzge genelinde 71 bina yıkıldı veya ağır hasar gördü ve 134 yerleşim bölgesi belirlendi. Evlerinde büyük hasar meydana gelen vatandaşlar, evlerine giremez durumda ve toplu halde binaların taşınması sürecini yaşıyor. Ayrıca altyapı, elektrik vb. hasarları onarma sürecinden geçtik. Bu depremler kentsel dönüşümün ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. “İlk Evim” projesi kapsamında buraya 1.100 konut daha yapılacak. Topluluğumuz tarafından belirlenen 8 adet kentsel dönüşüm alanı bulunmaktadır.

Yeni bir deprem olma ihtimali var mı? Ziyadin Çakır’dan önemli açıklama Mesajı göster

Düzce depremi sonrası tüyler ürperten fotoğraf haberleri ilginizi çekebilir

İLGİLENEBİLİR DÜZCE DEPREMİNİN YERALTI SESLERİ KAYDEDİLDİ!Haberi Görüntüle