Status Epileptikus Nedir, Neden Olur? Status Epileptikus Tedavisi Nasıl Yapılır? | GazeteNETHaber.ComGazeteNETHaber.Com

27 Kasım 2022 - 22:24
SON DAKİKA

Status Epileptikus Nedir, Neden Olur? Status Epileptikus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Status Epileptikus Nedir, Neden Olur? Status Epileptikus Tedavisi Nasıl Yapılır?
Son Güncelleme :

14 Temmuz 2022 - 10:26

57 görüntüleme

Mortalitesi yüksek tıbbi bir acil durum olarak statüs epileptikus rahatsızlığı öne çıkmaktadır. Zamanında tedavi edilmesi ya da müdahale edilmesi gereken en önemli hastalıklar arasında yer alır. Pek çok kişiyi ise bu rahatsızlık konusunda bilgi almaya çalışıyor.

Status Epileptikus Nedir, Neden Olur?

30 dakikadan uzun süre tekrarlayan nöbetler Status epileptikus olarak bilinmektedir. Aynı zamanda bu süre içerisinde bilincin açılmadığı rahatsızlıklar olarak da ön plana çıkar. Farklı sebeplerden dolayı yaşanan bir sağlık sorunu olduğunu ifade etmek mümkündür. Özellikle nöbette durması gereken mekanizmaların görevini yerine getirmemesi ile yaşanır. Aynı zamanda normalden uzun nöbete yol açan mekanizmaların tetiklenmesi ile beraber meydana gelir. Bu yönüyle çok ciddi sağlık sorunları içerisinde yer aldığını ifade etmek gerekir.

 Status Epileptikus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Farklı amaçlar altında günümüzde statüs epileptikus tedavisi yapılmaktadır. Öncelikle yaşamsal fonksiyonu destekleyici bir takım işlemler uygulanır. Bununla beraber nöbeti azaltacak ya da durduracak bazı ilaçlar ele alınır. Tabii bu durum rahatsızlığa sebep olan nedenlere bağlı şekilde farklılık yaratmaktadır. Elbette öncelikle mutlaka uzman bir doktora görünmek önemli unsurlar içerisinde gelir. Zira ciddiye alınması gereken önemli sağlık sorunları arasında gelmektedir.