Suni Sancı Nedir, Nasıl Verilir? Suni Sancının Zararları Nelerdir? | GazeteNETHaber.ComGazeteNETHaber.Com

4 Aralık 2022 - 12:18
SON DAKİKA

Suni Sancı Nedir, Nasıl Verilir? Suni Sancının Zararları Nelerdir?

Suni Sancı Nedir, Nasıl Verilir? Suni Sancının Zararları Nelerdir?
Son Güncelleme :

14 Temmuz 2022 - 10:25

55 görüntüleme

Hamilelik açısından belli dönemler geldiği vakit zamanı için suni sancı devreye girmektedir. Pek çok kişi ise suni sancının ne olduğunu öğrenmeye çalışıyor. Aynı zamanda bunun bir çeşit hormon olduğunu ifade etmek gerekir.

Suni Sancı Nedir, Nasıl Verilir?

Vakti gelmesine rağmen henüz başlamayan normal doğum konusunda, ilaç takviyesi ile başlatılması için verilen oksitosin hormonu suni sancı olarak bilinir. Böylece verilen bu hormon sayesinde rahim kasılmaları gerçekleşir ve doğal olarak sancılar başlar. Özellikle serum içerisine katılmak suretiyle damar yoluyla oksitosin hormonu verilmektedir. Böylece suni sancı dönemi başlatılması ile beraber ameliyata giriş gerçekleşir.

Suni Sancının Zararları Nelerdir?

Bazı durumlarda gerekli olduğunda kullanılan suni sancı yöntemi, aynı zamanda birtakım zararlar ile ön plana çıkmaktadır. Diğer yandan bunun bir risk olduğunu da ifade etmek gerekir.

– Doğumda komplikasyon riski artar.- Sezaryen riski artabilir.- Yeni doğan için sarılık riski ortaya çıkabilir.- Ekstra bazı müdahaleler yapılmak zorunda kalabilir.

Bu şekilde yukarıda verilen zararlar ve risk ile beraber dikkat etmesi gereken yöntemler içerisinde gelmektedir. Tabii gerektiği durumlarda uzman doktor kontrolü altında uygulanır.