Trendyol Şikayet: Ne Sipariş Geliyor Ne de İade Edebiliyorsunuz (Trendyol Pişmanlıktır) | GazeteNETHaber.ComGazeteNETHaber.Com

27 Kasım 2022 - 21:50
SON DAKİKA

Trendyol Şikayet: Ne Sipariş Geliyor Ne de İade Edebiliyorsunuz (Trendyol Pişmanlıktır)

Trendyol Şikayet: Ne Sipariş Geliyor Ne de İade Edebiliyorsunuz (Trendyol Pişmanlıktır)
Son Güncelleme :

24 Kasım 2022 - 10:51

97 görüntüleme

Trendyol.com alışveriş sitesi üzerinden yapılan alışverişlerde 14 gün olmasına rağmen, iade taleplerinize rağmen paranız iade edilmiyor.

21567049** teslimat nolu ürün siparişimiz 10 Kasım 2022 tarihinde Trendyol alışveriş sitesi üzerinden yapıldı. 11 Kasım 2022 tarihinde İzmir ilinden kargoya verilen ürün 5 gün boyunca PTT Kargo İzmir şubesinde bekletilmiştir. Bunla alakalı onlarca talebe rağmen Trendyol Müşteri hizmetleri tarafından konu ile alakalı hiç bir işlem yapılmadı.

Trendyol Siparişleri Gelmiyor ve Siparişinizle de İlgilenilmiyor

Trendyol müşteri hizmetleri sorunu her seferinde satıcı firmaya atmaktadır. Satıcı firmayla ile görüştüğümüzde ise onlar da muattabın Trendyol internet sitesidir diyerek oraya yönlendirmiştir. 8 günün sonunda benim zorlamalarım ile PTT Kargo tarafından zorla bulunan siparişin verdiğim adres yerine gelin alın denilmesi sonucu ben de kızarak ürünün direkt iadesini istediğimi belirtim. İade için geri gönderilen ürüne ait hiç bir bilgi yok. 19 Kasım 2022’de geri gönderilen üründen 24 Kasım 2022 tarihi itibariyle hiç bir bilgi yok.

Trendyol Alışveriş Sitesi 14 Gündür Para İadesi Sağlamıyor

Trendyol sözde alışveriş sitesi üzerinden iade taleplerime ise 17 Kasım 2022 tarihinden bu yana yanıt verilmemekte ve paramın iadesi de sağlanmamaktadır. Trendyol tarafında ise onlarrca yetkili taleplerime ise zahmet edip geri dönüş sağlanmamıştır.

Trendyol Müşteri Hizmetleri Vatandaşların Suratına Telefonlar Kapatıyor

Trenyol Müşteri hizmetleri numarasından aradığınızda ise sözde temsilciler utanmadan insanların suratına telefonlar kapatıyorlar. En son görüştüğüm Trendyol müşteri temsilcisi Burcu hanım da yetkili taleplerime cevap vermek yerine, sorunları çözmek yerine bu modaya uyarak telefonu suratıma kapatma hadsizliğinde bulunmuştur.

Trendyol Çağrı Merkezi Sistem Hatasını Vatandaşı Suçlayarak Kapatmaya Çalışıyor

Trendyol iletişim numarası olan 0 212 331 0 200 numaradan iade taleplerinize girdiğinizde sizden istenen sipariş numarasını girdiğinizde doğru girmenize rağmen sistemleri vatandaşları suçlayarak yanlış ve hatalı bilgi girdiniz diyerek kendi sistem hatalarını vatandaşa suçlamada bulunarak yapıyorlar.