Uluslararası Standart Süreli Yayın Numarası (Issn) Nedir, Ne İşe Yarar? | GazeteNETHaber.ComGazeteNETHaber.Com

3 Ekim 2022 - 05:37

Uluslararası Standart Süreli Yayın Numarası (Issn) Nedir, Ne İşe Yarar?

Uluslararası Standart Süreli Yayın Numarası (Issn) Nedir, Ne İşe Yarar?
Son Güncelleme :

06 Temmuz 2022 - 15:19

32 görüntüleme

Tam ismi, Uluslararası Standart Süreli olarak gerçekleştirilen yayın numarası şeklinde geçer. Bu numara belli bir süreli yayınlar için yapılan ve süreli yayının ismine bağlı olan 8 hane ve 2 kümeden meydana gelen uluslararası bir kimlik numarasıdır.

Uluslararası Standart Süreli Yayın Numarası (ISSN) Nedir?

ISSN (Uluslararası Standart Süreli Yayın Numarası), belli bir süreli yayın (devamlı kaynak ve devam eden süreli yayın) yapmak için gerçekleştirilen ve süreli yayın için bağlı olan 2 küme ve 8 farklı haneden meydana gelen uluslararası bir numaralama sistemi olarak bilinir.

Uluslararası Standart Süreli Yayın Numarası (ISSN) Ne İşe Yarar?

Bir yayıncı olarak süreli yayınınızı dağıtmak ya da satmak amacında olduğunuza göre, bu sizin tercihinize bağlı olur (Süreli Yayınlara kullanılan barkot üretilme işlemi sadece o süreli yayın için tahsis edilen ISSN’den üretilir). Süreli yayınlarınız ISSN ile sipariş edilemiyor ya da dağıtılamıyorsa ve bibliyografik bilgi girişleri de yapılmamışsa süreli yayınlarınızın satışı her zaman yapılamayabilir. Uluslararası ISSN Sistemine göre ISSN alınmasını zorunlu hale getiren bir düzenleme bulunmaz.