Yemekten Sonra Mide Ağrısı Neden Olur Ve Nasıl Geçer? | GazeteNETHaber.ComGazeteNETHaber.Com

3 Ekim 2022 - 05:32

Yemekten Sonra Mide Ağrısı Neden Olur Ve Nasıl Geçer?

Yemekten Sonra Mide Ağrısı Neden Olur Ve Nasıl Geçer?
Son Güncelleme :

07 Temmuz 2022 - 8:28

39 görüntüleme

Mide ağrısı ara sıra herkes tarafından yaşanmakta olan bir rahatsızlıktır. Hafif nitelikteki mide ağrıları genelde hazımsızlık veya dispepsi nedeni ile ortaya çıkar. Mide ağrısı şiddetli düzeyde değil ise ve zararsız bir sebepten olduğu tahmin ediliyor ise evde uygulanabilecek bazı teknikler ile mide ağrısının geçirilmesi mümkün olmaktadır.

Yemekten sonra Mide Ağrısı Neden Olur? 

Yemekten sonra ortaya çıkan mide ağrısının altında çok sayıda sebep yatabilmektedir. Kronik bir biçimde devam etmekte olan yemek sonrasında oluşan mide ağrılarında bir profesyonel görüşü almak oldukça önemlidir. Yemek sonrası oluşan mide ağrısı sebepleri şu biçimde sıralanabilir;

Hazır gıdalar veya yağlı yiyeceklerin tüketilmesi mide asidini olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Bu sebeple de hem sindirim sürecinde hem de boşaltıma geçiş sürecinde mide ağrısına neden olabilecek verecek komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Yemek sonrası oluşan mide ağrılarının çok büyük bir sebebi ülser şeklinde ortaya çıkmaktadır. On iki parmak bağırsağı ile birlikte mide arasında kalan bölgede meydana gelen iltihaplı yapı, özellikle de yemeklerin ardından besinlerin mide içerisinden bağırsaklara geçişi esnasında ağrılar yaratabilir.

Stres, bu ağrının en önemli sebebi olmaktadır.

Kronik kabızlık da yemekten sonra ortaya çıkan mide ağrısının önemli bir sebebidir.